Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Do góry

W TROSCE O PAŃSTWA I NASZE BEZPIECZEŃSTWO INFORMUJEMY, ŻE KASA 

JEST CZYNNA OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU OD GODZ: 7:00 DO 11:00.

Kontakt z ADMINISTRACJĄ WYŁĄCZNIE TELEFONICZNY OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZINACH URZĘDOWANIA

LUB ZA POMOCĄ POCZTY TRADYCYJNEJ I E-MAIL.

Sekretariat: 67 255 32 47 wew. 10  e-mail: biuro@czsm.org.pl

Administratorzy: 67 255 32 47 wew. 11 i 19, e-mail: tomaszbanachowicz@czsm.org.pl,  Kasa: 67 255 32 47 wew. 18  e-mail: iwonajozefiak@czsm.org.pl

 

Praktyczne rady i sposoby oszczędzania ciepła

Radzimy :

? Termostat grzejnikowy reaguje na temperaturę otoczenia, a nie ciepło wody w grzejniku ! Zawór termostatu utrzymuje temperaturę w pomieszczeniu na poziomie ustalonym przez nas pokrętłem. (I-14°C, II-17°C, III-20°C, IIII-23°C) Jeżeli więc stwierdzimy, że kaloryfer stygnie, wpierw spójrzmy na termometr pokojowy. Okazuje się najczęściej, że to nie awaria c.o., a wręcz przeciwnie - dobre działanie zaworów termostatycznych.

? Pokrętło termoregulatora nie powinno być zabudowane, przykryte zasłoną czy przesłonięte meblami. Wytwarzający się w takim przypadku mikroklimat może znacznie odbiegać od temperatury panującej w całym pomieszczeniu.

? Wietrzenie pomieszczenia winno być intensywne, ale krótkie (do 15 minut). Zanim otworzymy okno pamiętajmy o zakręceniu zaworu termoregulatora przy kaloryferze. Odkręcamy go ponownie dopiero po zamknięciu okna, (które - co też ważne - powinno być oczywiście uszczelnione).

? Na noc przykręcamy nieco zawór termostatu. Pamiętając, że każdy 1°C da nam co najmniej 6-8 % oszczędności. A ponadto - co potwierdzają i zalecają lekarze - zdrowiej jest spać w chłodniejszym niż przegrzanym i dusznym pomieszczeniu.

? Unikajmy suszenia prania bezpośrednio na kaloryferach, gdyż może to zwiększyć(!) wskazanie podzielnika kosztów ogrzewania nawet o 8%. Można natomiast suszyć je w pobliżu grzejników, co nawet poprawi wilgotność powietrza, z reguły nadmiernie wysuszonego, co również jest bardzo niezdrowe.

? Ograniczać zużycie ciepła, gdy w mieszkaniu nikt nie przebywa, jednak tak aby nie działać niszcząco na ściany budynku i nie pogarszać warunków bytowych innych mieszkańców (zbytnio nie wychładzać mieszkań).

? Utrzymywać temperaturę w pomieszczeniach stosownie do indywidualnych wymagań, nie przegrzewając ich.

? Warto stosować (w sezonie grzewczym) krótkie zasłony do okien.