Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Do góry

W TROSCE O PAŃSTWA I NASZE BEZPIECZEŃSTWO INFORMUJEMY, ŻE KASA 

JEST CZYNNA OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU OD GODZ: 7:00 DO 11:00.

Kontakt z ADMINISTRACJĄ WYŁĄCZNIE TELEFONICZNY OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZINACH URZĘDOWANIA

LUB ZA POMOCĄ POCZTY TRADYCYJNEJ I E-MAIL.

Sekretariat: 67 255 32 47 wew. 10  e-mail: biuro@czsm.org.pl

Administratorzy: 67 255 32 47 wew. 11 i 19, e-mail: tomaszbanachowicz@czsm.org.pl,  Kasa: 67 255 32 47 wew. 18  e-mail: iwonajozefiak@czsm.org.pl

 

Od 1 stycznia 2020 r. wszyscy mieszkańcy miasta mają obowiązek segregacji

Niedawno na stronach internetowych związanych z naszym miastem i lokalnej prasie pojawiła się informacja, że od 1 stycznia 2020 r. wszyscy mieszkańcy miasta mają obowiązek segregacji odpadów. W związku z tym chciałem przypomnieć Państwu jak to robić prawidłowo. Ogólne zasady segregacji zawarte są w dostarczonych dla mieszkańców ulotkach, lecz przy okazji chciałbym odpowiedzieć na pytania budzące wątpliwości, kierowane do naszej firmy. Raczej oczywistym jest, co możemy wrzucać do pojemników czy worków na odpady segregowane, dlatego proszę zwrócić szczególną uwagę na pozycje "nie wrzucamy" przy poszczególnych rodzajach odpadów (odpady te należy wrzucać do pojemników na odpady zmieszane). I tu przy okazji odpowiadam na pierwsze podstawowe pytanie "czy jeśli ktoś segreguje odpady będzie miał też pojemnik na odpady zmieszane?" Odpowiedź brzmi "tak" - bo musimy gdzieś wyrzucić odpady nie nadające się do segregacji. Tak więc przypominam:

1. MAKULATURA

Wrzucamy: - gazety, czasopisma, ulotki, zeszyty, książki, karton, papier biurowy, papier opakowaniowy. Uwaga: makulatura nie może być zabrudzona, kartony należy poskładać.

Nie wrzucamy: - ręczników papierowych i chusteczek higienicznych, - pampersów, - worków po materiałach budowlanych i nawozach, - zabrudzonego papieru, - papieru lakierowanego i powlekanego folią, - kartoników po napojach, - tapet.

2. SZKŁO

Wrzucamy: - butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach. Uwaga: butelki i słoiki wrzucamy obowiązkowo bez nakrętek, a przede wszystkim bez zawartości (nie musimy myć - wystarczy przepłukać niewielką ilości wody).

Nie wrzucamy: - szkła okiennego (szyb) i żaroodpornego, szklanych zniczy, - porcelany, - luster, - opakowań szklanych po lekach i rozpuszczalnikach, - szklanych i glinianych doniczek, - żarówek, świetlówek, reflektorów (też samochodowych).

3. PLASTIK I METALE

Wrzucamy: - butelki plastikowe, plastikowe opakowania po środkach czystości i kosmetykach, nakrętki, małe plastikowe doniczki i zabawki (nie elektryczne), - plastikowe torebki i worki foliowe, - metale: nakrętki od słoików i butelek, kapsle, puszki po żywności i napojach, folia aluminiowa, inne drobne metale, - kartoniki po sokach i napojach. Uwaga: obowiązkowo wrzucamy bez resztek jedzenia, folia i reklamówki muszą być całkowicie czyste. Bardzo ważne - butelki i kartoniki muszą być zgniecione (nakrętka może zostać).

Nie wrzucamy: - opakowań po farbach, lakierach, olejach silnikowych, - opakowań po lekach, - plastikowych zabawki zasilane bateriami, - plastikowych części samochodowych, - baterii, akumulatorów i innego drobnego sprzętu RTV i AGD.

4. BIOODPADY

Wrzucamy: - obierki po ziemniakach, warzywach, liście świeżych warzyw (kapusty, kalafiora, nać marchewki itp.), trawę, liście drzew, kwiaty, trociny, korę, drobne gałęzie. Uwaga: odpady wyrzucamy do pojemnika wyłącznie luzem (bez worków i pojemników).

Nie wrzucamy: - nie wylewamy resztek zup i sosów, - zagniłych owoców i owoców z kompotów, przetworzonych warzyw i owoców (np. resztki po obiedzie - ugotowane ziemniaki, warzywa, kiszone ogórki, kiszona kapusta itp.), - mięsa, kości i ryb - to zupełnie niedopuszczalne, - ziemi i kamieni, popiołów, odchodów zwierząt, zaimpregnowanego drewna, płyt wiórowych i pilśniowych.

Pamiętajmy, odpady które "nie wrzucamy" do odpadów segregowanych należy wrzucić do pojemnika na odpady "zmieszane". Postarajmy się, aby segregować naprawdę dobrze. To nie jest trudne. Waldemar Fertykowski MZK w Czarnkowie . tekst Czarnków info